Laty Mery Birmans

Vytvořte si vlastní štítekSvaz chovatelů koček
Felinoterapie


- máte zájem vyzkoušet si jak to vlastně funguje??? Pokud ano, můžete si u nás domluvit hodinu felinoterapie a vše si vyzkoušet, jak se říká, na vlastní kůži :-)


Felinoterapie (terapie s kočkami) staví na podobných principech jako canisterapie, ale zatím u nás nemá tak dlouhou tradici. Přitom jsou kočky v mnoha ohledech přinejmenším stejně vhodné, někde i vhodnější jako psi. Jsou také pro svou menší velikost v leckterých zařízeních přiměřenější. Vybraná zvířata musí mít klidnou, milou a vstřícnou povahu a samozřejmostí je jejich zdraví.

Základ felinoterapie - je to především využití vrozeného daru empatie, intuice a léčivé energie koček. To může dokázat člověku zapomenout na bolest a utrpení, navozovat duševní harmonii a napomáhat najít ztracenou životní rovnováhu, vytvářet nový smysl života, odnímat pocit osamění. I prostá zodpovědnost za blízkého milovaného tvora drží mnohdy nemocné, postižené, staré nebo nešťastné lidi při životě. Oblast psychická je s oblastí fyzickou velmi úzce spojena. Znevýhodněný člověk se může cítit vyhoštěn z lidské společnosti, uzavírat se do sebe, přestávat komunikovat s okolím a navazovat nové sociální kontakty s lidmi. Zvíře však dokáže člověku mnohé nahradit. Přijímá člověka bez předsudků a podmínek, a přitom mu poskytuje dostatek podnětů včetně náhradní citové vazby, stává se jakýmsi prostředníkem mezi člověkem a okolním světem, ale vyžaduje také splnění určitých podmínek ke svému životu - a tedy pro člověka tolik důležitý pocit zodpovědnosti a nezastupitelnosti ..... a mohla bych pokračovat v odborných definicích, ale to já nechci, tohle si můžete najít kdekoliv na internetu. FELINOTERAPIE .... co to doopravdy znamená v životě člověka versus kočky .. tady už se s vámi podělím o své zkušenosti ....... znamená to vzájemné souznění, pomoc jak psychická tak fyzická, něha, kamarádství, oddanost i bezmezná láska... ve všech těchto slovech je felinoterapie obsažena, tohle vše hledají ať děti různě nemocné či s různě těžkými i lehčími poruchami u něžného a přítulného zvířátka - kočky. Když jsem byla na konferenci o pet-terapiích v Praze Motole, viděla jsem, že zvířata s nemocnými dokáží dělat skutečné zázraky. Doslova mě to ohromilo!!! Před několika lety jsem tedy začala vychovávat vhodná koťátka pro nemocné děti či pro děti s různými poruchami. Základem je vždy vhodně vybrané koťátko od vhodných rodičů. Pracuji v domově důchodců jako ergoterapeut a před více než rokem jsem začala zkoušet jaký by měla felinoterapie úspěch i u starých lidí, čekala jsem hodně, ale všechna má očekávání byla předčena v mnoha směrech. Jako člověk milující kočky jsem očekávala, že vše půjde dobře, ale výsledky mě opravdu mile překvapily. Přes kočičku se dokážu nyní přiblížit i k lidem, kteří komunikovat či spolupracovat z různých smutných důvodů, většinou zdravotních nebo psychických, odmítají. A tohle je pro mě naprosto úžasné!

Birmičky jsou pro felinoterapii jedno z nejvhodnějších plemen – jsou klidné, milé, mazlivé, přítulné a mají velice rády lidi a lidskou společnost. Z mých zkušeností bych řekla, že jsou vhodnější kocourci než kočičky, ale není to jednoznačné, je to zcela individuální.

V mém zaměstnání používám na felinoterapii vykastrovaného, dříve chovného kocourka Paula, kterému bude v létě sedm let. Paul je kocourek klidný, přátelský a hravý, na babičky a dědečky se vždy těší a jejich zájem si náležitě užívá, stejně tak jako si kdysi užíval předvádění na výstavách koček :-). I když si myslím, že tohle si užívá mnohem více :-).

Pokud vás cokoliv na toto téma zajímá, ozvěte se!