Laty Mery Birmans

Vytvořte si vlastní štítekSvaz chovatelů kočekKočičí plemeno nás doprovází všude -
ve městě, na vesnici i na hradě.
Pozorují nás, analyzují a studují …..,
bůh ví proč a co si myslí.
Část koček bychom mohli dokonce
považovat za mimozemšťany.
Kočky jsou partnery pro lidi,kteří si jsou
jisti sami sebou … ,
pokud se taková konstalace sejde,
vzniká pevné pouto.
A toto pouto nerozpojí ani to,
že si obě strany čas od času navzájem nadávají :-)).


Péče

Péče o srst - Birmy mají hedvábně jemnou polodlouhou srst, přesto péče o ní není nijak přehnaně náročná, díky tomu, že mají méně kratší podsady, se jejich srst necuchá. Stačí jednou týdně (při jarní a podzimní výměně srsti 2x týdně) jemně a pečlivě vykartáčovat, tím odstraníme odumřelé chlupy, které jinak kočky při své každodenní očistě polikají. Birmičky není nutné koupat, pouze v případě potřeby, nebo při přípravě kočičky na výstavu, tady volíme koupání se 7 – 14ti denním předstihem. V žádném případě nepoužíváme šampóny určené pro lidi, ale speciální kvalitní šampóny určené kočkám, stejně jako ostatní kosmetiku. Dále můžeme k očištění kočky použít speciální pudr (suchý šampón), který na sebe naváže všechny nečistoty a mastnotu. Pozor u koček na kořen ocasu, ten se více mastí a je dobré ho jednou týdně očistit, toto se více týká chovných kocourků. Na našem trhu je dostatek kvalitních kosmetických výrobků určených pro kočky, např.značky Gimpet, Jerob, Héra, Bea aj.

Krmení - je velice důležité, aby Birma byla krmena dostatečně a pouze kvalitní stravou! Základem je kvalitní a vyvážené granulované krmivo (superprémiové), v žádném případě nekupujte nějaká laciná krmiva z hyperkarketů. Birmičky jako ostatně většina koček jsou velcí labužníci, takže je velice vhodné jim do jídelníčku zařadit kvalitní konzervy pro kočky (např. Applaws, ShinyCat, Sheba, Schesir, Porta 21, Brit care) a kvalitní vařené nebo syrové drůbeží, hovězí, králičí či rybí maso. Maso musí být vždy přemražené, ohřáté na pokojou teplotu a pokrájené na menší kousky. V žádném případě nedávejte kočičkám vepřové maso, ať již vařené nebo syrové, mohly by onemocnět velmi vážnou smrtelnou Aujezského chorobou!!!
Březí a kojící kočičky a koťátka mají velice rády mléčné výrobky, můžete jim nabídnou dobrý bílý jogurt (nejlépe živý), tvaroh či sýr, opět je důležité, aby vše mělo pokojou teplotu. Velice milují tvaroh rozmíchaný s neslazenou kondenzovanou Tatrou či smetanou, malinko ochucenou Glukopurem. Nikdy nedávejte kočkám kravské mléko!!! Mohli by jste jim způsobit vážné zažívací potíže. Raději kupte speciální mléko pro kočky, které je na našem trhu v nabídce také a to od několika výrobců (Gimpet, Royal canin aj.)
Dalším velice důležitým doplňkem stravy pro kočky, které nemají přístup ven, je tráva. V chovatelských potřebách vám jistě nabídnou několik druhů kočičí trávy k zasetí do truhlíku či misky, nebo ji pořídíte přímo v obchodech s květinami jako kočičí trávu již plně vzrostlou. Jinou možností je zasít do truhlíčku či květináče pšenici, nechat jí vyrůst do výšky několika centimetrů a pak jí dát kočce k dispozici. Tráva je pro kočku velmi důležitá, nejenže obsahuje spoustu důležitých vitamínů, ale také kočkám pomáhá při trávení. Hlavně v období línání je pro kočky nezbytná. Pomáhá jim zbavit se spolykaných chlupů z trávicího ústrojí. Určitě by jste se měli vyvarovat pokušení dávat Birmičkám ochutnávat z „lidského“ jídla, to opravdu není pro kočky vhodné a navíc by jste jim mohli způsobit vážné zažívací obtíže. Na trhu je v dnešní době skutečně veliký výběr kvalitní potravy určené pro kočky, který je přizpůsoben jejich potřebám i nárokům. Navíc jsou na našem trhu v nabídce různé kočičí vitamínové doplňky, probiotika, prebiotika či pamlsky. Birmičky jsou většinou dobří jedlíci. Je velikou pravdou jedno „přísloví“, které se říká mezi dobrými chovateli: „Co ušetříš na dobrém krmení, to mnohonásobně zaplatíš u veterináře!“ .

Zdraví, prevence - velice důležité je také pravidelné očkování, odčervování a prohlídky u dobrého veterináře, kterému důvěřujete a na kterého se budete moci obrátit v případě potřeby.
Pořízením Birmičky s průkazem původu, či-li čistokrevné, nezískáváte jen záruku, že si kupujete opravdu plemeno, které jste si vybrali, ale také záruku, že daný jedinec, pokud je odchovaný s láskou a péčí, bude skutečně mít ty určité a specifické povahové vlastnosti zástupce svého plemene a v ne poslední řadě, také získáváte větší záruku toho, že si pořídíte zvířátko zdravé, neboť v posledních letech mnoho dobrých chovatelů velice dbá na zdraví svého chovu, a i když toto je finačně velice nákladné, nechává svá zvířata testovat na vrozená geneticky dědičná, či různá infekční a jiná závážná onemocnění, neboť některá z nich jsou bohužel smrtelná. Zodpovědný chovatel odchovává koťátka pouze od negativně testovaných rodičů.